پنج ویژگی حضرت عباس از زبان امام صادق علیه السلام

خبرگزاری میزان- عضو هئیت رئیسه مجلس خبرگان،گفت: امام صادق(ع)می‌فرماید «عمویم عباس بن علی (علیه السلام) بصیرتی نافذ و ایمانی محکم داشت، همراه برادرش حسین جهاد کرد، به خوبی از بوته آزمایش بیرون آمد و شهید از دنیا رفت.

/////
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، آیت‌الله سید احمد خاتمی در جوار بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج در شب تاسوعای حسینی اظهار کرد: شخصیت عباس در عاشورا شخصیت دوم عاشورایی است.

وی با اشاره به کتاب پنج جلدی هرجلدی ۸۰۰ صفحه در وصف حضرت عباس و یا کتب متعددی به زبان عربی در وصف این عبد صالح گفت: آنچه که در بین همه این توصیفات می‌درخشد، روایتی معتبر هست که از امام صادق پیرامون حضرت ابوالفضل العباس است.

عضوشورای عالی حوزه علمیه کشور بیان کرد: امام صادق (ع) دراین روایت فرمود: عموی ماعباس پنچ ویژگی مهم داشت، اولین آن بصیرت نافذ یعنی بصیرت عمیق است و بصیرت در کل به معنی خداشناسی و پیامبرشناسی ودین شناسی است، ولی بصیرتی که امام علی می‌فرماید به معنای دشمن شناسی و یافتن راه در غبار‌ها است

وی ابراز کرد: سیدالشهدا برای ابوالفضل العباس روشن بود که اولی الامر است وباید از او اطاعت کند، حضرت عباس این راه اباعبدالله الحسین را با همه لوازم ومشکلاتش انتخاب کرد.

آنطور که خبرگزاری حوزه گزارش داده است، امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: در روایت آمده است خداوند به تعبیر من از آدم‌های نون به نرخ روز بدش می‌آید و انسان‌هایی که با موج حرکت می‌کنند خوشایند خداوند نیست، حضرت عباس در واقعه عاشورا خط حق را گم نکرد وبا تمام وجودش حسینی شد

وی ابراز کرد: بی طرفی در این شرایط بی بصیرتی است، من سال‌ها است درس خارج فقه تدریس می‌کنم باقاطعیت می‌گویم، یا ولایت فقیه حق هست یا نیست اگر حق نیست، پس از پیدا کردن حق در جهان مایوس باشید، ولی ما معتقدیم پرچم حق در دست ولایت فقیه است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: برخی متاسفانه دربرابر جریان حق ولایت فقیه ژست سکوت می‌گیرند تا ضد انقلاب از آن‌ها تعریف کند و شبکه سیاه جاسوسی بی بی سی به قیمت تنها گذاشتن حسین زمانه تعریف کند،‌ای ننگ براین تعریف.

وی در ادامه با اشاره به روایت امام صادق (ع) در توصیف خصایص حضرت عباس تصریح کرد: دومین ویژگی عموی ما عباس این است که ایمان فولادی داشت، ایمان فولادی در مقابل ایمان فصلی و ایمان‌های سست وایمان‌های حرفی دراین دنیا است.

آیت‌الله خاتمی بیان کرد: ریزش‌هایی که رهبری می‌فرماید کسانی هستند که چشمشان به دهان فلان کس‌ها است، و راه حق را گم می‌کنند، چه بسیار اصحاب پیامبر که بسیار افتخار همرکابی پیامبر راداشتند، ولی راه حق حضرت علی را گم کردند.

وی عنوان کرد: ایمان فولادی یعنی تطمیع وتهدید و پول پای ادم را در مسیر دین نلرزاند، سومین ویژگی حضرت عباس این بود که حجت مدار بود ودرراه حسین بن علی جهاد کرد، عاشورا الگوی امروز ما است ونباید محدود به سال ۶۱ هجری دانست.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: چهارمین ویژگی حضرت عباس این است که امتحان الهی را به بهترین نحو ممکن گذراند وپیروز شد و آخرین ویژگی حضرت عباس از زبان امام صادق (ع) این بود که در راه خدا به شهادت رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.