ناسا به دنبال تولید دارو در فضا

ناسا به دنبال تولید دارو در فضا

 

 

عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور - تیمی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا قصد دارند قارچی را در هشتم آوریل به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کنند. این تیم پژوهشی قصد ندارد تا قارچ را در شرایطی مانند سیاره مریخ مورد آزمایش قرار دهد، بلکه هدف از این ماموریت بررسی امکان استفاده از آنها برای تولید دارو در فضا است.

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، قارچ مولکول هایی تولید می کنند که به نام متابولیت های ثانویه شناخته می شوند و می توانند برای توسعه دارو به کار گرفته شوند. یکی از نمونه های آشنا و مشهور در این زمینه پنی‌سیلین است. با این وجود، دانشمندان دریافتند که در بسیاری موارد، قارچ می تواند متابولیت های ثانویه را تنها زمانی که در شرایط استرس‌زا قرار دارد، تولید کند. فضا می تواند محیط زیستی را فراهم کند که برای فعال کردن تولید آن مولکول ها به اندازه کافی سخت و خشن باشد.

پژوهشگران معتقدند گونه آسپرژیلوس نیدولانس که قصد ارسال آن به فضا را دارند می تواند تا 40 نوع داروی مختلف را در شرایط بی وزنی تولید کند. این ارگانیسمی مناسب برای آزمایش است زیرا به طور گسترده در پژوهش های دارویی مورد استفاده قرار گرفته و توانایی تولید متابولیت هایی که می توانند برای داروهای پوکی استخوان استفاده شوند را دارد.

از آنجایی که فضانوردان هنگام حضور طولانی مدت در فضا توده استخوانی خود را از دست می دهند، نیدولانس می تواند محموله ارزشمندی برای ماموریت های فضایی بلند مدت باشد. همچنین، تیم پژوهشی معتقد است که این ارگانیسم می تواند برای مطالعات بیماری آلزایمر، سرطان و ضد قارچی استفاده شود.

طی سفر خود به سوی ایستگاه فضایی بین المللی، قارچ در دمای 39.2 درجه فارنهایت (4 درجه سلسیوس) نگهداری خواهد شد و آنجا در دمای 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سلسیوس) که دمایی ایده‌آل برای رشد قارچ است، نگهداری می شود. تیم پژوهشی نمونه ها را با این امید که مولکول هایی که می توانند برای توسعه دارو استفاده شوند، تولید شده اند برای آزمایش در ماه می به زمین باز می گرداند. اگر آزمایش ها موثر باشند به معنای آن است که پژوهشگران موفق به یافتن روشی برای تولید دارو در فضا شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.